آداب و رسوم عقیقه کردن

آداب و رسوم عقیقه کردن

یکی از آداب و سنت ما ایرانیان که ریشه دیرینه دارد آداب و رسوم عقیقه کردن و یا به اصطلاح قربانی کردن گوسفند زنده برای نوزاد یا قربانی کردن گوساله، بره، بز و … برای نوزاد تازه به دنیا آمده برای رفع بلا و سلامتی است. شاید خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن نوزاد را بتوان یکی از شیرین‌ترین لحظات زندگی هر آدمی به حساب آورد که شیرینی آن لحظه و زمان قابل وصف و توصیف نیست و در این مجال نمی‌گنجد.

بیشتر افراد پس از تولد فرزند و در هفتمین روز ولادت وی به دنبال مراکز خرید و فروش دام زنده برای پیدا کردن قربانی هستند تا در این روز بسته به روایات برای نوزاد خود آداب عقیقه کردن را به جا بیاورند؛ مجموعه شیپ البرز با بیش از یک دهه تجربه خرید بره زنده برای عقیقه کردن، خرید گوسفنده زنده تهران برای قربانی و … را با خدمات حمل و قصابی رایگان به همشهریان ساکن تهران و کرج تنها با یک تماس ارائه می‌کند. ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی خرید گوسفنده زنده تهران برای قربانی به آداب عقیقه کردن خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطلب با شیپ البرز همراه باشید.

عقیقه چیست؟ منظور از عقیقه نوزاد چیست؟

عقیقه در اصل به معنای قربانی کردن با آدابی خاص است. عقیقه به زبان ساده ذبح یا کشتار هر حیوانی است که صلاحیت قربانی کردن را داشته باشد؛ در آداب عقیقه کردن قربانی در هفتم روز از ولادت نوزاد جهت حفظ فرزند از بلاها طی مراحلی پس از خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن تا خواندن دعای عقیقه به هنگام ذبح و تقسیم گوشت قربانی انجام می‌شود.

یکی از آداب و سنت ما ایرانیان که ریشه دینی و مذهبی دارد و در اسلام بر آن تاکید شده است، عقیقه کردن برای تولد نوزاد است؛ بر همین اساس بیشتر خانواده‌ها با خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن یا خرید بره زنده برای عقیقه کردن تکلیف خود را ادا و لحظات شادی را برای قربانی کردن گوسفند زنده برای نوزاد تازه تولید یافته سپری و به جشن و سرور می‌پردازند.

توجه داشته باشید که مستحب است که در آداب عقیقه کردن قربانی دام زنده در روز هفتم پس از تولد برای کسی که تملک مالی دارد انجام شود. در آداب عقیقه نوزاد خرید گوسفنده زنده تهران برای قربانی هم شکر است به ایزد منان و همه بیمه نمودن فرزند تازه تولد شده از بلاها طبق روایات در گرو عقیقه کردن است.

عقیقه چیست؟ منظور از عقیقه نوزاد چیست؟
عقیقه چیست؟ منظور از عقیقه نوزاد چیست؟

آداب عقیقه کردن

همانطور که در بالا اشاره کردیم عقیقه کردن به معنای خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن نوزاد و قربانی کردن آن به شمارمی رود که از آداب عقیقه کردن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. در آداب عقیقه کردن مستحب است که در روز هفتم پس از تولد نوزاد قربانی کردن گوسفند زنده برای نوزاد توسط کسی که قدرت مالی دارد انجام گیرد؛ ولی اگر چنانچه در روز هفتم بنا به هر دلیلی آداب عقیقه نمودن نوزاد انجام نشد تا هنگام بلوغ فرزند بر پدر مستحب است که آداب عقیقه و خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن یا خرید بره زنده برای عقیقه کردن را انجام دهد و اگر پدر این وظیفه را انجام نداد پس از بالغ شدن بر فرزند مستحب است که وظیفه خرید گوسفنده زنده تهران برای قربانی و آداب عقیقه کردن را انجام دهد.
 2. اگر برای آداب عقیقه کردن حیوانی را پیدا نکردید مستحب است صبر کنید تا حیوان به دست بیاید و سپس آداب عقیقه کردن را با قربانی کردن گوسفند زنده برای نوزاد یا خرید گوسفنده زنده برای قربانی را انجام دهید.
 3. در میان علما این اتفاق نظر وجود دارد که عقیقه نوزاد باید گوسفند بز یا شتر باشد. اگر حیوان شتر بود باید 5 سال باشد و اگر بز بود 1 سال و بیشتر و اگر چنانچه خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن بود حداقل 6 ماهه باشد و اگر چنانچه گاو است کمتر از 2 سال نباشد.
 4. در آداب عقیقه کردن به هنگام خرید گوسفنده زنده کرج برای قربانی مکروه است که استخوان‌های گوسفند، بز یا شتر شکسته نشود.
 5. از جمله آداب عقیقه کردن این است که پس از خرید گوسفنده زنده تهران برای قربانی و پس از ذبح پدر و مادر نوزاد از گوشت آن نخورند و این منع خوردن کراهتش برای مادر بیشتر است.
 6. گوشت قربانی حاصل از ذبح دام زنده یا بپزند و به فقرا بدهند و یا به صورت خام آن را میان نیازمندان تقسیم کنند.
 7. پس از خرید گوسفنده زنده برای عقیقه کردن و به هنگام ذبح این دعا توسط قصاب باید خوانده شود بسم الله و بالله، اللهم عقیقه عن فلان( در این بخش به جای واژه فلان نام نوزاد را گفته شود)لحم ها بلحمه دم ها و عظم ها، بعظمه، اللهم اجعل ها و قاء لآل محمد علیه و آله السلام. تمامی قصابان مجموعه شیپ البرز که برای ذبح دام زنده برای قربانی کردن گوسفند زنده برای نوزاد به محل اعزام می‌شوند به آداب عقیقه کردن کاملاً آگاه هستند.
 8. شرط نیست که حتماً باید پدر کودک برای نوزاد خود عقیقه کند بلکه مادر، پدر بزرگ و عموی او نیز می‌تواند برای کودک با خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن یا خرید بره زنده برای عقیقه کردن قربانی کند.
آداب عقیقه کردن
آداب عقیقه کردن

مشخصات حیوان برای عقیقه کردن نوزاد

 • از هر نظر سالم باشد
 • کور نباشد
 • لاغر نباشد
 • گوش بریده نباشید
 • شاخش شکسته نباشید

کدام حیوان برای عقیقه کردن مناسب است

برای عقیقه کردن هر حیوانی که قابل قربانی کردن باشد را می‌توانید برای آداب عقیقه کردن انتخاب و آن را قربانی کنید؛ ولی طبق بیشتر روایات و نظریات مختلف فقها بهتر است برای عقیقه کردن نوزاد از گوسفند استفاده کنید؛ ولی اگر به جای خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن یا خرید بره زنده برای عقیقه کردن از سایر حیوانات همچون گاو، گوساله و شتر نیز برای ادای آداب عقیقه کردن استفاده کنید نیز کفایت می‌کند.

موارد مصرف عقیقه کردن

درباره موارد مصرف عقیقه مستحب است که گفته می‌شود پا و ران حیوان را باید به قابله بدهند که در برخی اخبار گفته‌شده که یک چهارم و در برخی دیگر گفته‌اند که یک سوم عقیقه را می‌بایست به قابله بدهند. اگر کودک به هنگام تولید قابله نداشته باشید به همان مقداری که به قابلمه می‌دهند باید به مادر فرزند بدهند تا وی به فقیر و نیازمندی که می‌خواهد صدقه دهد که این صدقه مختص فقرا نیست. توجه داشته باشید که اگر قابله مادربزرگ پدری نوزاد باشد یا زنی باشد که نان‌خور پدر نوزاد است چیزی از عقیقه نصیبش نمی‌شود.

مکروه است افرادی که نان‌خور پدر کودک یا نوزاد هستند از عقیقه مصرف کنند و این درباره مادر کراهت بیشتری دارد.

افرادی که گوشت عقیقه میان آنها پس از قربانی کردن گوسفند زنده برای نوزاد بین آنها تقسیم می‌شود باید از  میان مؤمنان و اهل ولایت باشند.

در آداب عقیقه کردن مستحب است آن دسته از افرادی که از گوشت عقیقه میل می‌کنند پس از مصرف برای کودک دعا کنند.

خرید گوسفند زنده برای عقیقه نوزاد

یکی از حیوانات مناسب بری ادای عقیقه نوزاد در روز هفتم ولادت گوسفند زنده است که شما می‌توانید با خرید گوسفنده زنده از شیپ البرز از خدمات حمل و قصابی در محل برخوردار شوید. تمامی گوسفندان حاضر در مجموعه دارای تأییدیه بهداشتی هستند که از علوفه ارگانیک تغذیه می‌کنند. اگر قصد قربانی کردن گوسفند زنده برای نوزاد خود را دارید با شماره 09145528606 تماس بگیرید و نگران قصاب ماهر و آداب عقیقه کردن نباشید.

شاید این مطلب برای شما نیز مفید باشد؟

خرید گوسفند زنده در گوهردشت

خرید گوسفند زنده در ملارد

خرید و قیمت گوسفند زنده در شهریار

خرید گوسفند زنده برای عقیقه نوزاد
خرید گوسفند زنده برای عقیقه نوزاد

خرید گوساله زنده برای آداب عقیقه کردن

برخی از افراد برای عقیقه کردن نوزاد از گوساله برای قربانی استفاده می‌کنند که هیچ اشکالی هم ندارد ولی صرفاً باید تمامی آداب عقیقه کردن از کشتار تا تقسیم گوشت آن را رعایت کنند. برای خرید گوساله زنده نیز می‌توانید با مجموعه شیپ البرز در هر ساعت از شبانه‌روز تماس بگیرید و با خدمات حمل و قصابی در محل بدون دغدغه و نگرانی آداب عقیقه کردن را به درستی اجرا کنید.

خریده بره زنده برای عقیقه نوزاد

بره یکی از حیوانات مناسب برای عقیقه نوزاد به شمار می رود که بیشتر افراد با خرید بره زنده برای عقیقه کردن و به جای آوردن آداب عقیقه بلا را از فرزند خود دور می‌کنند. در مجموعه شیپ البرز انواع بره در وزن‌ها و نژادهای مختلف وجود است که برای خرید کافی است با ما تماس بگیرید.

خرید دام زنده برای عقیقه نوزاد از بهترین مرکز خرید و فروش دام زنده

مجموعه شیپ البرز با علم به آداب عقیقه کردن و قربانی کردن گوسفند، بره و گوساله زنده برای نوزاد تازه متولد شده صفر تا صد خرید بره، گوسفند، گوساله و … را برای مراسم عقیقه نوزاد تنها با یک تماس انجام می‌دهد؛ پس دیگر نگرانی بابت خرید گوسفند و پیدا کردن قصاب ماهری که به آداب عقیقه کردن وارد باشد نباشید و تمامی امور را به ما بسپارید.

سخن پایانی

عقیقه یک سنت دیرینه و حسنه برای تقسیم شادی و قربانی کردن حیوان حلال گوشت اعم  از گاو، گوسفند، بره، گوساله، شتر و … برای دفع بلا و سلامتی نوزاد به شمار می رود که در میان ایرانیان بسیار رایج است، بر همین اساس ایرانیان در هفتمین روز تولد نوزاد مراسم عقیقه کردن نوزاد را با قربانی کردن گوسفنده زنده و خواندن دعا به هنگام ذبح و دیگر مراحل انجام می‌دهند؛ برای خرید گوسفنده زنده، بره زنده، گوساله زنده و … می‌توانید بدون مراجعه حضوری با شماره 09145528606 تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت و در محل به همراه قصابی رایگان تحویل بگیرید.

سؤالات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)
اگر این مقاله برایتان مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *