وجود غده و کیست در جگر گوسفندی

وجود غده و کیست در جگر گوسفندی

یکی از اعضای داخلی بدن گوسفند که بسیار پر طرفدار است جگر سیاه و سفید است، معمولاً از جگر سیاه برای کباب کردن و از جگر سفید برای جغور بغور و … استفاده می‌کنند. جگر سیاه و سفید هر دو قابل مصرف هستند به همین دلیل مهم است پس از ذبح شرعی گوسفند زنده سلامت آن را از نظر بو، مزه، رنگ و … بررسی کنید تا بیماری نداشته باشد؛ وجود برخی بیماری‌ها همچون کیست جگر سیاه و کیست جگر سفید بیماری را به انسان منتقل و اختلالاتی را در سلامت انسان ایجاد می‌کند.

برای این منظور شما می‌توانید با خرید دام زنده در کرج از مراکز معتبر و بهداشتی مجوز دار از سلامت دام اطمینان حاصل و با ذبح شرعی علاوه بر گوشت گوسفندی تازه و بهداشتی از اعضای آن نیز همچون جگر سفید و سیاه، کله‌پاچه، دل و قلوه و سیرابی آن نیز استفاده کنید. ما در این مقاله از سری مقالات به وجود غده و کیست در جگر گوسفند خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطلب با دامداری شیپ البرز همراه باشید.

وجود غده و کیست در جگر دام

یکی از اقلام پر مصرف دام زنده پس از کشتار جگر سیاه و سفید آن است که طعم دلچسب و خوشمزه‌ای دارد و بسته به خواصی که دارد بسیار پر طرفدار است. از نکات بسیار مهم به هنگام مصرف و خرید جگر سیاه یا سفید توجه به سالم بودن آن است، چرا که وجود برخی از بیماری‌ها در جگر با مصرف آن به انسان منتقل می‌شود؛  بنابراین لازم است برای اطمینان از جگر گوسفندی سالم آن را از هر نظر بررسی کنید. از بیماری‌های مهم جگر گوسفندی وجود غده جگر سیاه و غده جگر سفید است که وجود آن در جگر سیاه گوسفندی نشان دهنده فاسد بودن و غیر قابل مصرف بودن آن است به همین دلیل باید از خوردن آن پرهیز کنید.

وجود غده و کیست در جگر دام
وجود غده و کیست در جگر دام

توجه داشته باشید اگر تعداد کیست جگر سیاه انگلی کمتر از حد نرمال باشد شما می‌توانید از کمی عقب تر غده جگر سیاه را ببرید و دور بیندازید، به هنگام برش کیست جگر سفید یا سیاه توجه داشته باشید تا کیست پاره نشود. اگر تعداد غده جگر سیاه خیلی زیاد بود جگر گوسفندی دیگر قابل استفاده نیست، پس باید آن را دور بیندازید.

یکی از راه‌های پیشگیری از بیمارهای ناشی از مصرف جگر گوسفندی ناسالم تهیه آن از کشتارگاه های و مرکز بهداشتی مجوز دار همچون شیپ البرز است. از راه‌های تشخیص جگر گوسفندی سالم این است که وسط جگر سیاه را با چاقو برش دهید و با دستان خود دو طرف جگر را به فشار دهید، اگر جگر دارای انگل یا غده جگر سفید یا غده جگر سیاه باشد از جگر خارج می‌شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشه؟

خرید گوسفند زنده در شهریار 

خرید گوساله زنده در کرج

خرید بره زنده در کرج

علت ایجاد کیست جگر سیاه

سؤالی که بیشتر کاربران از ما دارند این است که چگونه غده‌های سفید رنگ بر روی جگر سیاه ظاهر می‌شوند؟ در پاسخ به این سؤال و سؤالات مشابه از این دست همچون نحوه ایجاد غده جگر سیاه و غده جگر سفید باید گفت: زمانی که گوسفند زنده از علوفه تغذیه می‌کند ممکن است انگل یا کرم از طریق علوفه وارد بدن دام زنده شود.

این انگل با ورود به بدن دام شروع به تغذیه از خون دام می‌کند و با وارد شدن به بخش جگر گوسفند از خون جگر سیاه تغذیه و لکه‌های سفید رنگی همچون کرم ایجاد می‌کند و باعث فاسد و غیر قابل استفاده شدن جگر گوسفندی می‌شود. به هیچ‌وجه جگری را که دارای تعداد زیادی کیست و غده است مصرف نکنید، چرا که اگر جگر حرارت لازم را نبیند در قسمت حلق یا چشم انسان مستقر و اختلالاتی را در سلامتی فرد ایجاد می‌کند و علاوه بر آن باعث ایجاد استفراغ، شکم درد و … می‌شود.

کپلک جگر گوسفند

سلامت جگر سیاه بسیار اهمیت دارد، بنابراین به هنگام خرید یا پس از ذبح گوسفند زنده اگر قصد کباب کردن جگر سیاه را دارید، ابتدا باید از سالم بودن آن مطمئن شوید و سپس آن را مصرف کنید. در صورت مشاهده لکه‌های سفید کیست مانند بر روی جگر تردیدی به خود را ندهید، چرا که جگر دارای بیماری کپلک است و مصرف آن باعث ایجاد بیماری انگلی در فرد می‌شود که از عارضه‌های آن می‌توان به دردهای شکمی، استفراغ و اسهال اشاره نمود.

بنابراین اگر به هنگام خرید کیست جگر سیاه و کیست جگر سفید مشاهده نمودید شک نکنید که جگر فاسد است و باید آن را دور بیندازید و از مصرف آن جدا خودداری کنید. کپلک جگر گوسفندی یا به عبارتی فاسیولا هپاتیکا در واقع نوعی انگل گوسفندی است که به شکل کرم پهن است که از خون تغذیه و خسارت زیادی را به دامداران وارد می‌کند. این کرم انگلی از خون کبد یا جگر گوسفند تغذیه می‌کند که از علائم آن می توان به لاغری و ضعف گوسفند، تورم زیر گلو، کم خونی، ریزش پشم‌های گوسفند، اسهال و کاهش وزن در کنار سایر عوامل اشاره نمود. یکی از نشانه‌های جگر گوسفندی سالم این است که هیچ‌گونه لکه سفید رنگی ندارد.

کپلک جگر گوسفند
کپلک جگر گوسفند

کیست جگر سیاه

وجود لکه‌های سفید بر روی جگر نشانه وجود بیماری است، به همین دلیل باید از خوردن آن پرهیز نمود. این دانه‌های سفید رنگ شبیه به غده چربی در واقع کیست نامیده می‌شوند که علت به وجود آمدن آن ورود نوعی انگل زنده از طریق غذا و همچنین علوفه است. ورود این انگل به بدن دام زنده روده را سوراخ و از این طریق وارد عرق خونی می‌شود و تمام بافت گوسفند را درگیر می‌کند.

طبق تحقیقات انجام شدن اگر تعداد کیست جگر سیاه که به رنگ سفید ظاهر می‌شود کمتر از 7 عدد باشد می‌توانید آن را جدا و از جگر گوسفندی سالم استفاده کنید، ولی اگر چنانچه تعداد غده جگر سیاه بیش از 7 مورد باشد توصیه می‌شود به هیچ عنوان آن را مصرف نکنید، چرا باعث بروز بیماری در انسان می‌شود.

غده جگر سیاه

اگر جگر گوسفندی فاسد و غیر قابل استفاده باشد، معمولاً دانه‌های سفید رنگی بر روی آن ظاهر می‌شود، دانه‌های غده جگر سفید و سیاه حالتی چربی مانند دارد که در اصل غده جگر سیاه را تشکیل می‌دهد، وجود چنین لکه‌های سفید رنگی در جگر گوسفندی سالم نشان دهنده ناسالم بودن جگر است.

وجود غده در جگر سیاه نشان دهنده وجود بیماری انگلی خطرناک در دام است. برای استفاده از جگر گوسفندی سالم حتماً گوسفند زنده را از مرکز معتبر همچون شیپ البرز تهیه کنید چرا که این مرکز با بیش از یک دهه تجربه با شعبات مختلف گوسفند زنده تهران، گوسفند زنده مهرشهر، گوسفند زنده گوهردشت و … خدمات دام زنده به همراه حمل و قصابی رایگان را ارائه می‌کند.

خواص جگر گوسفندی سالم

از خواص جگر گوسفندی سالم فاقد کیست جگر سیاه و کیست جگر سفید می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در درمان کم خونی موثر است
 • حافظه را تقویت می‌کند و در درمان و بهبود پوکی استخوان موثر است
 • سرشار از مواد مغذی همچون آهن، ویتامین‌های آ، ویتامین‌های گروه ب و … است
 • باعث افزایش مقاومت بدن در برابری بیماری‌ها و عفونت‌ها می‌شود
 • و …
خواص جگر گوسفندی سالم
خواص جگر گوسفندی سالم

مضرات جگر گوسفندی

مصرف بی‌اندازه هر ماده غذایی مضر است و نتیجه‌ای عکس می‌دهد، به همین دلیل زیاده‌روی در مصرف جگر گوسفندی سالم فاقد غده جگر سیاه و غده جگر سفید مشکلاتی را ایجاد می‌کند؛ به گونه‌ای که مصرف بیش از حد آن اختلالاتی را در کبد ایجاد می‌کند، مصرف زیاد جگر گوسفندی در زنان باردار سبب بروز نواقص مادرزادی در نوزاد می‌شود. نارسایی کلیوی و برخی بیماری‌های مفصلی نیز از مضرات مصرف زیاد جگر سیاه محسوب می‌شود.

مشخصات جگر گوسفندی سالم و بهداشتی

از مشخصات جگر گوسفندی سالم و بهداشتی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جگر گوسفندی سالم و بهداشتی دارای رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای است
 • جگر سالم فاقد هر گونه رنگ‌پریدگی و لکه‌های رنگی و نقطه‌های سفید رنگ است
 • جگر سالم گوسفندی فاقد پرخونی و خونریزی است
 • وجود تیرگی بیش از حد و همچنین زرد شدن آن نشانه وجود بیماری است
 • جگر سالم گوسفندی لبه‌های تیزی دارد
 • بافت جگر سالم به راحتی از هم نمی‌پاشد
 • جگر سالم فاقد کیست جگر سیاه و کیست جگر سفید است
 • جگر سالم گوسفندی فاقد غده جگر سیاه و غده جگر سفید است
 • جگر سالم بدون بوی غیرطبیعی از قبیل ترشیدگی و گندیدگی است
 • و …

جگر گوسفندی سالم و بهداشتی را از کجا تهیه کنیم؟

بسته به مشکلاتی که وجود کیست جگر سیاه یا غده در جگر سفید ایفا می‌کند مهم است که جگر گوسفندی سالمی را تهیه و آن را نوش جان کنید. یکی از مشکلات افراد خرید جگر سالم گوسفندی است که برای این منظور اگر قصد کشتار گوسفند زنده را دارید، خرید گوسفند زنده را از مراکز بهداشتی و مجوز دار انجام دهید.

یکی از مراکز عمده خرید و فروش دام زنده در شهر تهران و کرج با بیش از ده‌ها شعبه فعال برای رفاه حال همشهریان محترم مرکز شیپ البرز است که دام‌های زنده خود را در محیطی بهداشتی با مجوز رسمی و تغذیه ارگانیک نگهداری می‌کند که شما با یک تماس می‌توانید گوسفند زنده خود را خریداری و به همراه قصابی در محل رایگان تحویل و پس از ذبح علاوه بر گوسفند سالم و بهداشتی از جگر سیاه و سفید سالم آن نیز در کنار سایر اعضای گوسفند استفاده کنید و سلامتی را برای خود و خانواده محترمتان به ارمغان بیاورید.

سخن پایانی

جگر سیاه و سفید یکی از اعضای و جوارح جانبی گوسفند به هنگام ذبح به شمار می رود که طرفداران زیادی دارد، به گونه‌ای که بیشتر افراد به هنگام ذبح گوسفند به صف انتظار خرید جگر سیاه و سفید می‌نشینند. جگر سیاه علاوه بر طعم و مزه دلچسب خواص زیادی برای سلامتی دارد، به همین دلیل افراد برای حفظ سلامتی و تفریح جگر سیاه را خریداری و آن را کباب می‌کنند.

یکی از مشکلات عمده به هنگام خرید جگر سیاه وجود کیست یا غده جگر سیاه است که باعث از بین رفتن جگر می‌شود، به همین دلیل توصیه ما به شما این است که از مراکز معتبر جگر گوسفندی سالم را خریداری کنید. اگر به دنبال خرید دام زنده برای کشتار با حمل و قصابی رایگان هستید با شماره 09145528606 تماس بگیرید. در صورت داشتن هر گونه سؤال، نظر، انتقاد آن را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

4.4/5 - (8 امتیاز)
اگر این مقاله برایتان مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *