ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم

ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم

ویژگی های ظاهری گوشت قرمز گوسفندی موضوع مهمی است که به هنگام خرید گوشت قرمز سالم باید به آن توجه داشت و از سالم و بهداشتی بودن گوشت قرمز سالم گوسفندی و گوشت سالم گاو و گوساله اطمینان حاصل نمود، چرا که گوشت قرمز از مواد پروتئینی پر مصرف خانواده به شمار می رود که نقش مهمی در سلامت فرد ایفا می‌کند.

ما در این مقاله از سری مقالات گوسفند زنده تهران به ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم و نحوه تشخیص گوشت قرمز سالم خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطلب با شیپ البرز همراه باشید.

 گوشت قرمز سالم چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

گوشت قرمز سالم دارای ویژگی هایی است که با تشخیص آن می‌توان گوشت قرمز سالم را از گوشت قرمز ناسالم تشخیص و خرید مطمئنی را برای مصرف شخصی و روزانه انجام داد. گوشت قرمز سرشار از پروتئین و مواد معدنی بسیاری است که بخشی مهمی از سبد خانوار را به هنگام خرید به خود اختصاص می‌دهد. با مشاهده ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم و ویژگی گوشت قرمز سالم می‌توان از سلامت گوشت قرمز سالم گوسفندی و گوساله و گاو زنده اطمینان حاصل نمود.

از ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 گوشت قرمز سالم چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
گوشت قرمز سالم چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

رنگ گوشت قرمز سالم

رنگ گوشت قرمز سالم بسته به عواملی همچون سن و تولد حیوان متغیر است بر همین اساس رنگ گوشت قرمز حیوانات جوان کمی روشن تر از گوشت قرمز سالم حیوانات مسن تر است؛ بنابراین یکی از ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم رنگ آن است که هر چقدر روشن تر باشد حیوان جوان تر و گوشت آن لذیذتر و خوشمزه‌تر است.

بسته به ویژگی گوشت قرمز سالم می‌توان گفت رنگ گوشت قرمز سالم نباید تیره باشد، توجه داشته باشید که تغییر رنگ گوشت قرمز به قهوه‌ای، خاکستری، سیاهی و حتی سبز نشان دهنده ناسالم بودن گوشت قرمز سالم گوسفندی است.

رنگ گوشت قرمز سالم
رنگ گوشت قرمز سالم

سطح خارجی گوشت قرمز

یکی از نکات مهم به هنگام خرید گوشت قرمز سالم گوسفندی توجه به ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم است که در این بین علاوه بر توجه به رنگ گوشت باید به سطح خارجی گوشت قرمز نیز توجه کنید که مبادا مرطوب یا خیس باشد. وجود لایه لزج و چسبناک بر روی گوشت نشان دهنده فاسد بودن گوشت قرمز است. گوشت قرمز سالم علاوه بر اینکه نباید مرطوب و خیس باشد نباید خشک و چروکیده نیز باشد. ویژگی گوشت قرمز سالم این است که گوشت عضلات آن سفت و دارای قوام خاصی است.

بوی گوشت قرمز

یکی از ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم این است که هیچ‌گونه بوی غیر طبیعی ناشی از ترشیدگی و تعفن را نمی‌دهد. وجود بوی غیر طبیعی در محل اتصال ما بین گوشت و استخوان نشان دهنده فاسد بودن گوشت قرمز سالم است. پس به هنگام مشاهده بوی غیر طبیعی از گوشت قرمز سالم گوسفندی بدانید که گوشت ناسالم است.

خون مردگی

یکی دیگر از ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم عدم وجود خون مردگی یا کبودی در اثر ضربه و موارد دیگر است. خون مردگی به صورت لکه‌های خونی و لخته خونی نمایان می‌شود. بنابراین از ویژگی گوشت قرمز سالم نداشتن هیچ‌گونه لکه و خون مردگی است. توجه داشته باشید در ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم هر چقدر گوشت تمیز تر و عاری از هر گونه ذرات مختلف باشد سالم تر است.

قارچ زدگی گوشت قرمز

قارچ زدگی گوشت قرمز نیز از عوامل ناسالم بودن گوشت قرمز محسوب می‌شود، پس لازم است به هنگام خرید گوشت قرمز به ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم نیز توجه کنید.

رنگ چربی گوشت قرمز

چربی گوشت سالم باید به رنگ سفید باشد بنابراین تغییر در رنگ و داشتن بوی غیر طبیعی نشانه‌ای از فاسد بودن چربی گوشت است.

آبدار بودن گوشت

از ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم این است که به هنگام خرید نباید آبدار باشد؛ چرا که آبدار بودن گوشت دلیلی واضح بر فاسد بودن گوشت قرمز محسوب می‌شود. اگر چنانچه به هنگام خرید گوشت قرمز سالم مشاهده نمودید که گوشت قرمز سالم بیش از حد آبدار است بدانید که گوشت فاسد است و از خرید آن خودداری کنید.

داشتن بسته‌بندی مناسب

داشتن بسته‌بندی مناسب و برچسب قیمت و مهر دامپزشکی نیز یکی دیگر از ویژگی های گوشت قرمز سالم و بهداشتی به شمار می رود.

خرید گوشت قرمز سالم و بهداشتی

یکی از مواردی که کمتر کسی به هنگام خرید گوشت قرمز سالم و بهداشتی به آن توجه می‌کند این است که گوشت قرمز موجود در فروشگاه باید متناسب با ظرفیت یخچال‌ها باشد و علاوه بر این باید کاملاً بهداشتی و دارای مهر بهداشتی و از کشتارگاه‌های مورد تأیید دامپزشکی باشد؛ بنابراین از خرید گوشت قرمز بدون مهر و برچسب دامپزشکی خودداری کنید و با مشاهده ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم از مراکز معتبر و مجوز دار خرید مطمئنی را تجربه کنید.

برای خرید گوسفند زنده در کرج و تهران برای تأمین گوشت قرمز تازه، سالم و بهداشتی با شماره 09145528606 تماس بگیرید. شما در هر کجای کرج که باشید جهت خرید گوسفند سالم می توانید به شعبات ما مراجعه نمایید، خرید گوسفند زنده شهریار، خرید گوسفند زنده شهرداری، خرید گوسفند زنده در گوهردشت، مهرشهر و … کافیست با ما در تماس باشید.

خرید گوشت قرمز سالم و بهداشتی
خرید گوشت قرمز سالم و بهداشتی

مشخصات انواع گوشت قرمز

ویژگی گوشت قرمز سالم گاو: رنگ گوشت قرمز سالم گاو از قرمز روشن تا قرمز تیره متغیر است به این صورت که رنگ گوشت در گاو نر قرمز روشن و در گاو مس گوشت کمی تیره‌تر و خشن تر است.

ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم گوساله: رنگ گوشت قرمز سالم گوساله به قرمز متمایل به دانه‌های سفید یا کمی گلی رنگ است. هر چقدر سن گوساله بیشتر باشد به همان نسبت گوشت آن سفت تر و در عین حال تیره‌تر است.

گوشت قرمز سالم گوسفندی: رنگ گوشت قرمز سالم گوسفندی قرمز رنگ است که در مقطعی دانه‌های ظریف و به هم فشرده‌ای دارد که دارای مقادیری چربی بین عضلات است.

مدت زمان ماندگاری گوشت قرمز سالم

یکی از بحث‌های مهم مدت ماندگاری گوشت قرمز سالم است که علاوه بر ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم باید به آن توجه داشت. معمولاً عمر ماندگاری گوشت گوساله و گاو لاشه‌ای تازه در یخچال 5 روز است که البته این مدت در حالت منجمد و بسته‌بندی بیش از 12 ماه است و این در حالی است که عمر ماندگاری گوشت گوسفندی تازه در یخچال 3 روز و در حالت منجمد و بسته‌بندی بیش از 9 ماه است. شرایط نگه داری گوشت قرمز سالم گوسفندی و گوشت سالم گاو و گوساله در یخچال 0 تا 4 درجه سانتی‌گراد و در صورت منجمد شدن در فریزر 18- تا 25- درجه سانتی‌گراد است.

خواص گوشت قرمز سالم

گوشت قرمز از جمله مواد خوراکی خوشمزه و لذیذ است که یکی از مهمترین منابع پروتئینی به شمار می رود که مصرف آن در هفته دو تا سه بار توصیه می‌شود، به همین دلیل خرید گوشت قرمز سالم گوسفندی با ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم بخش بزرگی از سبد خانوار را به هنگام خرید تشکیل می‌دهد که متأسفانه در حال حاضر بسته به گران شدن این ماده غذایی ارزشمند بیشتر افراد توان خرید آن را ندارند بر همین اساس سرانه مصرف آن به شدت کاهش پیدا کرده است.

گوشت قرمز سالم و بهداشتی خواص بسیاری به قرار زیر دارد:

  • سرشار از ویتامین‌های مختلفی است
  • وجود سلنیوم در گوشت قرمز به کنترل و حفظ کارکرد تولید مثل کمک می‌کند و برای آن دسته از بانوانی که از قاعدگی نامنظم رنج می‌برند مصرف آن اهمیت بالایی دارد
  • از کم خونی جلوگیری می‌کند چرا که سرشار از آهن است
  • در پیشگیری از بی‌خوابی موثر است
  • در پیشگیری از بیماری راشیتیسم به ویژه به هنگام رشد استخوانی در کودک موثر است
  • ابتلای به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد
  • به بهبود حافظه کمک و از آلزایمر زودرس جلوگیری می‌کند
  • باعث سلامت چشم‌ها می‌شود و از پیری زودرس جلوگیری می‌کند

عوارض مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز

از عوارض گوشت قرمز گوسفندی می‌توان به افزایش خطر سرطان روده بزرگ، نقرس، افزایش خطر سرطان سینه، چاقی، دیابت و نارسایی کلیه اشاره نمود. البته توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز اثرات مخربی بر روی ساختار بدن می‌گذارد به همین دلیل لازم است به اندازه آن را مصرف کنید.

سخن پایانی

برای خرید گوشت قرمز سالم به مراکز معتبر مجوز دار بهداشتی مراجعه کنید، به هنگام خرید گوشت بسته‌بندی توجه داشته باشید که علاوه بر وجود ویژگی های ظاهری گوشت قرمز سالم باید تأییدیه و مهر دامپزشکی را داشته باشد.

بیشتر افراد برای اطمینان از سالم بودن گوشت قرمز خود اقدام به خرید دام زنده و ذبح آن می‌کنند که مجموعه البرز شیپ با بیش از یک دهه تجربه و مجوز رسمی این امکان را با حمل و ذبح رایگان در محل یا در کشتارگاه بهداشتی برای همشهریان فراهم آورده است تا بتوانند تنها با یک تماس با شماره 09145528606 گوشت قرمز سالم و بهداشتی را به صورت قطعه قطعه و تمیز شده در محل به صورت بهداشتی تحویل بگیرید.

سؤالات، نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید در بخش نظرات آن را به اشتراک بگذارید

5/5 - (1 امتیاز)
اگر این مقاله برایتان مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *